Vyšehoří - Zjednodušená verze stránek
Nastavení velikosti písma
+

Aktuality - Základní opatření proti šíření koronaviru aktuálně k datu 27.3.2020

Vážení občané, níže uvádím výtah ze základních informací:
1. Zákaz pohybu osob a pobytu osob (mimo trvalého bydliště a vlastních pozemků) bez krytí dýchacích cest pomocí roušky, respirátoru, šátku platí do odvolání. Respektujte ho. Při nevyhnutelně nutném kontaktu s cizími osobami dodržujte vzdálenost nejméně 2 metry. Navštěvujete-li svoje rodiče a prarodiče z důvodu zajištění nákupů a léků, noste roušku i při kontaktu s nimi. Jsou nejvíce ohroženou skupinou.
2. Nákupní doba pro seniory nad 65 let a držitele průkazu ZP je nově určena od 8.00 do 10.00 v prodejnách nad 500 m2. V menších prodejnách není pro seniory prodejní doba nijak vyhrazena. Ve všech prodejnách platí nařízení nosit roušku a nově i jednorázové rukavice. Rukavice by měly být k dispozici zákazníkům u vchodu do prodejny.
3. Provoz České pošty po-pá od 8.00 do 16.00. Všechny důchody občanům budou doručovány až domů. Balíky a zásilky bez nutnosti podpisu a převzetí peněz budou rovněž doručovány domů, často jen uložením k brance či vchodu domu. Nezapomeňte i při převzetí zásilek na nutné použití roušky a následné umytí rukou! Doporučené zásilky s nutností ověření adresáta a podpisu budou ukládány na poště po dobu 30 dnů. Doručovatel Vám vhodí zprávu o uložení zásilky na poště do schránky.
4. Úřady v ČR mají dle nařízení vlády vyhrazené hodiny pro veřejnost v pondělí a středu vždy jen po dobu 3 hodin. Ověřte si na webu či telefonicky otevírací dobu daného úřadu a využívejte ji jen v nejnutnějších případech. Vše se dá řešit telefonicky a elektronicky. FÚ prodloužil dobu možnosti podání daňového přiznání pro FO i PO.
5. I nadále platí, pokud se necítíte dobře a máte podezření na onemocnění (teplota, kašel, dýchací potíže), kontaktovat telefonicky svého obvodního lékaře nebo okresní hygienickou stanici. Zde dostanete další informace a instrukce. Sami bez předchozí dohody do žádného zdravotnického zařízení necestujte.
6. Rodiče všech dětí (i OSVČ) do věku 13 let mohou čerpat volno na péči o děti po celou dobu karantény. Na internetu je přístupný formulář pro podání žádosti.
7. Důležité je dodržovat hygienická pravidla pro zdravé tělo i zdravého ducha - pravidelně si mýt ruce, kýchat a smrkat do jednorázových kapesníků, nenavštěvovat rodinu a přátele, zůstávat ve svém trvalém bydlišti, v domě na svém pozemku, mimo domov se pohybovat pouze s ochrannou rouškou a jen v nejnutnějších případech, omezit kontakty se seniory na minimum, aby nedošlo k jejich onemocnění.
Zásadní je nepropadat panice, dělat věci, na které nyní máme dost času, nesledovat stále zpravodajství - raději číst, dívat se na filmy, zabývat se domácími pracemi, relaxovat, trošku si zacvičit, dobře jíst a pravidelně spát.
Přeji všem pevné zdraví a nervy. Věřme, že brzy bude lépe.
Ilona Vařeková

Datum vložení: 19. 3. 2020 11:22
Datum poslední aktualizace: 27. 3. 2020 11:31
Autor: Správce Webu