Na doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR byly ve všech zdravotnických zařízeních z důvodu rizika nákazy koronavirem -COVID -19 zakázány veškeré návštěvy na lůžkových odděleních. Jedná se o ochranné opatření vůči hospitalizovaným pacientům a vůči personálu nemocnic.
Informace občanům k tématu Koronavirus COVID-19
V souladu s doporučením Bezpečnostní rady Olomouckého kraje uvádíme občanům základní informace k tématu Koronavirus COVID-19.
Důležitým sdělením hned v úvodu je informace, že pokud má někdo podezření, že se novým koronavirem nakazil, měl by zůstat doma a telefonicky se spojit se svým praktickým lékařem. Ten zhodnotí příznaky nemoci a vyžádá si informace o tom, zda pacient pobýval v ohnisku nákazy. Pak rozhodne o dalších krocích.
Níže jsou uvedeny odkazy na stránky Ministerstva zdravotnictví a Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje. Informace jsou v těchto odkazech průběžně aktualizovány.
Dále můžete informace k tomuto tématu najít i na stránkách Olomouckého kraje a na stránkách své obce www.vysehori.cz.
Oficiální informace zveřejněné na stránkách Ministerstva zdravotnictví:
http://www.mzcr.cz/dokumenty/koronavirus-2019-ncov-informace-pro-obcany_18432_4122_1.html
Oficiální informace Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje:
http://www.khsolc.cz/2019_nCoV.aspx
1. Co je koronavirus?
Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů. Pod mikroskopem koronavirus skutečně vypadá jako Slunce obklopené koronou. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel a teploty. Ale také by mohl podnítit smrtící choroby, jako je například těžký akutní respirační syndrom, nebo otevřít dveře jiné nebezpečné infekci.
2. Jak se koronavirus přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po blízkém kontaktu, který trvá delší dobu. Je to takzvaná kapénková infekce, která se přenáší vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest.
3. Zachrání nás textilní roušky?
Roušky chrání pouze před bakteriemi, ne před viry. Roušky jsou navíc vhodné pouze pro lidi již nakažené. Zabrání tomu, aby nemocní infekci dále šířili.
Podle odborníků před viry ochrání jen respirátory s třídou filtrace FFP 3. Zatímco rouška zabraňuje jen průniku choroboplodných organismů zevnitř ven, respirátor chrání člověka před pronikáním virů či bakterií zvenku dovnitř. Uživatel respirátoru navíc musí pravidelně měnit filtr, aby účinnost ochrany nevymizela.
4. Jak dlouhá je inkubační doba?
Inkubační doba, tedy období mezi vstupem nákazy do organismu a vypuknutím nemoci, trvá přibližně 14 dní. Čínské úřady však varovaly, že se virus může šířit i z jedince, který v inkubační době neprojevil žádné symptomy nemoci. Nakažený člověk tak může chorobu šířit už během inkubační doby, aniž má zjevné příznaky.
5. Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Největší hrozbu představuje nemoc pro seniory, chronicky nemocné a lidi s oslabenou imunitou. Nebezpečná je zejména pro lidi, jejichž zdraví už podlomilo jiné onemocnění. Zvlášť ohrožující je nákaza pro pacienty trpící nemocemi dýchacích cest, kteří se dalšímu náporu cizorodých látek nedokážou bránit. Náchylnější k onemocnění mohou být také kuřáci či lidé trpící alergiemi.
Naopak koronavirem se zatím nakazilo jen velmi málo dětí. Podle epidemiologických dat z Číny to vypadá, že u dětí do jednoho roku nebyla zaznamenána vůbec žádná úmrtnost, na rozdíl třeba od infekce eboly, která je u novorozenců smrtelná.
6. Jaké jsou příznaky nemoci po nákaze koronavirem?
Příznaky nemoci jsou shodné s chřipkou. Klasickými symptomy jsou horečka, dýchací obtíže, kašel a bolesti hlavy. U některých nemocných se může vyvinout zápal plic.
7. Co dělat, když máte podezření, že jste se koronavirem nakazili?
Pokud má někdo podezření, že se novým koronavirem nakazil, měl by zavolat svému praktickému lékaři. Ten zhodnotí příznaky nemoci a vyžádá si informace o tom, zda pacient pobýval v ohnisku nákazy. Pak rozhodne o dalších krocích. Pacienti v domácí karanténě si musejí pravidelně měřit teplotu, při zhoršení zdravotního stavu jsou převezeni do nemocnice. Pokud má nemocný jen horečku a kašel, není nijak izolován. Jestliže pobýval v ohnisku nákazy, nařídí mu epidemiolog z krajské hygienické stanice dvoutýdenní domácí karanténu.
10. Jak se lze bránit?
Postupuje se stejně jako při klasickém respiračním onemocnění v chřipkovém období: